Wypożyczenie samochodu na Krecie

Zanim zdecydujecie się wypożyczyć samochód powinniście odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Jaki chcecie wybrać segment auta, zależnie od ilości podróżujących osób oraz odległości, które chcecie pokonać,

2. Jakie planujecie trasy, na dłuższe warto wypożyczyć samochód o bardziej przestronnym wnętrzu.

3. Na jaki okres jego chcecie wynająć , z tym związana jest cena wypożyczenia. Warto zatem wcześniej zaplanować swoje wycieczki po wyspie i podzielić je na kolejne dni. Jeśli wypożyczamy samochód na okres dłuższy niż kilka dni, możemy negocjować rabat lub np. dodatkowy dzień wypożyczenia gratis.

Procedura wypożyczenia samochodu?
Należy mieć przy sobie ważne prawo jazdy. Grecja honoruje polskie prawo jazdy. Dodatkowo możliwe jest, że podczas wypełniania umowy wypożyczenia zostaniemy poproszeni o podanie nazwy hotelu w którym mieszkamy, numer karty kredytowej lub prawo jazdy drugiego, rezerwowego kierowcy.

Na co zwrócić uwagę?
Jednym z najważniejszych elementów na który należy zwrócić uwagę wypożyczając samochód jest ubezpieczenie i jego zakres. Najczęściej mamy do wyboru dwie opcje:

  • pełne ubezpieczenie, pokrywające 100 proc. ewentualnych szkód;
  • ubezpieczenie pokrywające szkody przekraczające daną kwotę (np. 150 euro), co w praktyce oznacza, że w przypadku jakiekolwiek szkody będziemy musieli pokryć jej likwidację maksymalnie w ustalonej kwocie (jak w przykładzie 150 euro).

Należy pamiętać, że wyposażenie pojazdu z pełnym ubezpieczeniem będzie trochę droższe (o kilka – kilkanaście euro za dzień, zależnie od klasy pojazdu oraz od wypożyczalni).

Kolejnym ważnym elementem jest ewentualny limit kilometrów. Najlepiej jeśli w umowie wypożyczenia istnieje zapis o nielimitowanej liczbie kilometrów, którą możemy pokonać .

Odbiór samochodu
Gdy wybraliśmy już pojazd, podpisaliśmy umowę i zapłaciliśmy wynegocjowaną kwotę, otrzymujemy umowę wynajmu, która uprawnia nas do poruszania się pojazdem na terenie wyspy w czasie, który widnieje na umowie, przez osoby na niej wskazane. Umowa jest jedynym dokumentem jaki otrzymujemy. Następnie są na wręczane kluczyki, a pracownik wypożyczalni podstawi nam auto.

Warto przy odbiorze obejrzeć pojazd z zewnątrz, czy nie ma widocznych uszkodzeń i jeśli takowe są, zaznaczyć je w umowie wynajmu. Osoby przezorne mogą zrobić zdjęcia pojazdu, które podczas jego oddawania będą dokumentować jego stan w chwili wypożyczania.

Poruszanie się po Krecie
Podstawowe przepisy ruchu drogowego są identyczne w każdym kraju, jednak w każdym z nich ruch drogowy odbywa się na trochę innych zasadach. Wyruszając w swoją pierwszą podróż po wyspie, zwróćcie uwagę na sposób jazdy jej mieszkańców.

1. Skutery – jeżdżą nimi praktycznie wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. Dlatego też poruszając się w mieście należy mieć oczy dookoła głowy.

2. Częste korzystanie ze świateł awaryjnych. Miejscowi kierowcy z przymrużeniem oka traktują zakazy zatrzymywania się. Jeśli mają taką potrzebę (np. żeby porozmawiać z jakimś znajomym przechodniem), po prostu włączają światła awaryjne, a następnie zatrzymują się przy krawędzi jezdni. 

Światła awaryjne włączają także kierujący autobusami, gdy zbliżają się do przystanków, jeśli te nie są wyposażone w zatoczkę. Zwyczaj ten jest bardzo wygodny dla turystów, którzy nie znają terenu po którym się poruszają. W razie zgubienia drogi można swobodnie włączyć światła awaryjne, zatrzymać się i spytać o drogę czy sprawdzić ją na mapie, bez stresu, że zostaniemy strąbieni.

3. Sposób poruszania się drogami poza większymi aglomeracjami. Tutaj bezapelacyjnie panuje zasada – jesteś wolniejszy, jedź jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, aby ułatwić wyprzedzanie innym.

Zwrot samochodu w wypożyczalni
Zwrot pojazdu, to czysta formalność. W większości wypożyczalni należy po prostu podstawić samochód i oddać kluczyki. Co ciekawe, często pracownicy nawet nie sprawdzają stanu w którym znajduje się oddawany samochód.

Współpracujemy z polskim operatorem działającym wyłącznie ze sprawdzonymi i pewnymi wypożyczalniami. Cała obsługa klienta prowadzona jest w języku polskim.

GoKissamos jest lokalną wypożyczalnią samochodów, która działa od ponad 25 lat na wyspie Kreta. Państwa samochód może być podstawiony w wybranym przez Państwa miejscu na Krecie (Chania) już od momentu przyjazdu: na lotnisku, w porcie, w hotelu, w rezydencji itp, jesteśmy zawsze blisko Was, aby wszystko było o wiele łatwiejsze.

Wynajem samochodów GoKissamos Rental Cars Services, działa na Krecie na całym obszarze Chania-Heraklion-Rethymno-Lasithi. Wynajmij swój własny samochód lub zarezerwuj Transfer Samochodowy, aby odkryć naszą bajeczną Kretę z licencjonowanymi i ubezpieczonymi profesjonalnymi  kierowcami. Wybierz jedną z wycieczek GoKissamos i pozwól nam oprowadzić Cię po naszej pięknej wyspie.