WARTO WIEDZIEĆ

Kontynent: EUROPA
Stolica: ATENY
Język: GRECKI
Waluta: EUR
Ludność: 10 628 000 (2021)
Powierzchnia: 131 957 km²

WYZNANIA

Grecy to w większości wyznawcy Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego (Prawosławnego) – 87% ludności, muzułmanie – 5%, katolicy – 0,7%, protestanci – 0,3%, inne – 0,4%; Prawosławie pozostaje religią dominującą.

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PRZYJAZDEM ?

  • nie używaj gestu dłoni z rozpostartymi palcami, skierowanej w stronę rozmówcy. Gest ten uznawany jest tu za bardzo obraźliwy i nosi nazwę MOUTRA
  •  wstęp na większość plaż w Grecji jest bezpłatny, natomiast za korzystanie z leżaka i parasola pobierana jest opłata. Na wielu plażach korzystanie z leżaka z parasolem jest również bezpłatne, pod warunkiem, że zamówimy coś w barze, do którego należą  
  • Jeżeli chcecie wypożyczyć samochód w Grecji – uznawane jest tu polskie prawo jazdy

ZASADY PODRÓŻOWANIA DO GRECJI

Tutaj znajdziesz bieżące informacje, zasady i regulacje aktualnie obowiązujące dotyczące wyjazdów do Grecji.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja

TROCHĘ O SAMYCH GREKACH

Przywiązani do tradycji  – oddani tradycji oraz kulturze. Każdą wolną chwilę spędzają w towarzystwie najbliższych. Grecy uwielbiają celebrować, świętować i biesiadować bez specjalnych okazji. Takim przykładem mogą być bouzuki, podczas których wszyscy bawią się razem przy muzyce na żywo często w towarzystwie znanych artystów.

Celebrowanie życia wg zasady siga-siga  – czyli powoli bez pośpiechu i presji czasu . We wtorek nie umawiają się na kolację w sobotę bo nie wiedzą czy będą głodni  – oczywiście z przymrużeniem oka należy potraktować to zdanie, ale rewelacyjnie oddaje naturę Greka.

Grecy dumny naród   – Czują dumę ze swojego kraju, swojej kultury, języka. Trudno się dziwić – Grecja jest w końcu uznawana za kolebkę współczesnej cywilizacji zachodniej. To tu miała swój początek współczesna europejska kultura. 

Święta  – najważniejszym świętem dla Greków jest Wielkanoc. Przypada ona zawsze tydzień po Wielkanocy w Kościele Katolickim a poprzedzona jest 40-dniowym postem. Celebruje się to święto z rodziną przy stole pełnym jedzenia i wina. Grecka Wielkanoc rozpoczyna się już w Wielki Poniedziałek i od tego momentu codziennie w cerkwiach odprawia się nabożeństwa. W Wielki Czwartek maluje się jajka na czerwony kolor, co ma symbolizować krew Chrystusa. Wielki Piątek jest dniem żałoby. Wszystkie sklepy są zamknięte. W tym dniu należy się powstrzymywać od wykonywania wszelkich prac a flagi na wszystkich budynkach opuszczone są do połowy masztu. Koniec Wielkiego Postu przypada na Wielką Sobotę i rozpoczyna się przygotowywanie świątecznych dań. O godzinie 23:00 odbywa się liturgia rezurekcyjna, podczas której wierni w zadumie oczekują Zmartwychwstania Chrystusa. Moment ten ogłaszany jest głośnymi wystrzałami z armat. Podczas mszy wierni zapalają świece świętym ogniem, który następnie niosą zapalone ze sobą do domu. Po północy spożywają tradycyjny posiłek, który składa się z zupy i ugotowanego na twardo jajka. Wielka Niedziela to dzień celebrowania i  świętowania. Rodziny spotykają się, spożywają przygotowane posiłki, biesiadują i tańczą. W tym dniu według tradycji każdy stuka się z innymi przygotowaną wcześniej pisanką. Osoba, której jajko przetrwa, będzie miała szczęście przez kolejny rok. 

Grecy wierzą w złe uroki
Jestem pewna, że podczas pobytu w  Grecji, natknęliście się na wszelkiego rodzaju gadżety z niebieskim okiem. Ten symbol   to  Oko Proroka.  Symbol niezwykle ważny dla Greków. Wszelkie wisiorki z niebieskim okiem mają według tutejszych wierzeń chronić przed złym urokiem rzucanym przez ludzi, którzy źle nam życzą, odpierać złą energię, chronić nas przez złym okiem (κακό μάτι)..

Miłość do jedzenia – kuchnia bogata w warzywa, sery, ryby, owoce morza czy mięso. Wszystko to bogato skropione najwyższej jakości oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Całość doprawiona świeżymi ziołami, solą i pieprzem. Pomidory, ogórki, bakłażany czy papryka dojrzewające pod helleńskim słońcem są wyjątkowo soczyste i po prostu przepyszne. Owoce prosto z sadów, warzywa wyhodowane w tutejszych ogrodach oraz ryby dopiero co wyłowione z morza to prawdziwa uczta dla podniebienia. Nie można nie wspomnieć o serach wytwarzanych z najwyższą starannością, a do tego wino z tutejszych winogron… Już na samą myśl o greckich potrawach cieknie mi  ślinka… Jeśli chcielibyście zakupić greckie produkty zapraszamy do działu KUP TERAZ, tam dostaniecie wszystko prosto z Grecji.

NARTY W GRECJI – XIONODROMIKA

Na narty do Grecji?  Myślisz, że to nie możliwe…?. A jednak!. Galeria zdjęć pozwoli Ci na chwilę przenieść się na stoki narciarskie i poczuć klimat helleńskiej zimy. Czy jest coś piękniejszego od szusowania w słońcu w pięknych okolicznościach przyrody, a po zabawie na śniegu delektowanie się pysznym jedzeniem w tawernie przy greckiej muzyce?

Od kilku lat Grecja inwestuje w rozwój bazy związanej ze sportami zimowymi, chcąc tym przyciągnąć nie tylko Greków, ale i zagranicznych turystów. Obecnie działa tam 21 ośrodków narciarskich i snowboardowych, które znajdują się w pasie od północnego Peloponezu do granicy z Macedonią. Powstały na stokach o różnym stopniu trudności, na wysokościach od 1500 m do 2500 m n.p.m.

Podobne warunki można znaleźć w Polsce, Słowacji, Czechach i w innych krajach, dlaczego zatem mielibyśmy wybrać Grecję?

To proste. Jest tam coś, czego nie ma w innych krajach: połączenie nart, dziewiczych lasów i gór, antycznych zabytków, mitycznych miejsc, przepięknego morza i słońca. W dodatku wszystko w przystępnych cenach, porównywalnych z cenami w Polsce, a w niektórych przypadkach nawet niższych.

Większość ośrodków greckich znajduje się niecałą godzinę drogi od morza, dlatego po męczącym dniu na nartach, można wypocząć spacerując na przepięknych plażach lub popłynąć w rejs statkiem po morzu Egejskim.

Najlepsze ośrodki w Grecji

Na północy Grecji, niedaleko Salonik, można znaleźć najpopularniejsze stacje narciarskie. Na szczycie góry Vermio stacje położone są po różnych stronach szczytu. Trzy trasy zjazdowe, w tym najdłuższa 10-kilometrowa, oraz dwie trasy biegowe należą do ośrodka o dziwnej nazwie Tria Pente Pigadia, którą można przetłumaczyć jako “3-5 Studzien” od bijących tam źródeł wody.

Odwiedzając ośrodek narciarski Kalavrita na północnym Peloponezie, można przenieść się wprost z dwunastu alpejskich tras narciarskich na brzeg mitologicznego Styksu i popatrzeć w czarną otchłań Hadesu, pospacerować w pięknym wąwozie Wuraikos, zwiedzić jedną z wielu pięknych jaskiń, a wieczorem degustować lokalne wino.

Więcej informacji dotyczących centrów narciarskich znajdziesz pod linkiem: https://xionodromika.gr/

Zobacz galerię zdjęć:

AKTUALNOŚCI:

  1. Ważne  informacje dotyczące podróżowania do Grecji: https://www.gov.pl/web/grecja/aktualnosci

  2. FORMULARZ PLF
    Niezbędny do wypełnienia najpóźniej 24 godziny przez przyjazdem do Grecji: https://travel.gov.gr/#/

    INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PLF: Pobierz instrukcję – plik PDF