KRETA

Kreta to największa grecka wyspa położona na Morzy śródziemnym. To najbardziej wysunięty na południe kraniec Europy na skrzyżowaniu trzech kontynentów i pięciu mórz. Miejsce spotkań różnych narodów, tygiel starożytnych i różnorodnych kultur wieków.

Greckie miejsce, unikalna mieszanka elementów twórczej asymilacji różnorodnych form kulturowych w naturalnym kontekście zdumiewającego piękna.

Kreta serwuje turystom bajeczne plaże rozłożone wzdłuż linii brzegowej o łącznej długości 1040 m. Cudny krajobraz tej wspaniałej wyspy tworzą skaliste wybrzeża poprzeplatane piaszczystymi plażami, surowe pasma górskie i żyzne doliny porośnięte gajami oliwnymi. Ten śródziemnomorski raj ujmuje turystów nie tylko pięknym krajobrazem, wspaniałą przyrodą, ale również fantastyczną lokalną kuchnią i gościnnością mieszkańców. Bogata w pozostałości starożytnych cywilizacji spełnia wszystkie warunku do idealnego wypoczynku. 

Wiele pięknych plaż z miękkim lub różowym piaskiem znajduje się w regionie Chania w zachodniej części Krety. Kilka z nich, w tym Balos, Elafonissi czy Falasarna bez wątpienia należą do czołówki najlepszych plaż na wyspie. Okolice Chanii obfitują również w dzikie fascynujące miejsca ukryte pośród uroczych zatoczek.  Na południowych natomiast wybrzeżach Krety rozsiane są urocze plaże, które są mniej rozwinięte turystycznie.

10 NAJCIEKAWSZYCH NASZYM ZDANIEM MIEJSC NA KRECIE:

ELAFONSI

Plaża położona na południowo-zachodnim brzegu Krety jest najpiękniejszą grecką plażą nie tylko na Krecie, ale i w całej Europie. Turkusowo – szmaragdowy kolor wody Morza Śródziemnego pięknie kontrastują ze lśniącym, drobnym niczym magiczny pył o różowym zabarwieniu piaskiem. Na plażę można dostać się zarówno pieszo przez otaczającą ją od strony Krety płytką lagunę jak i samochodem. Wody zatoki Elafonisi są krystalicznie czyste. Przy plaży znajduje się kilka punktów, gdzie można wypożyczyć leżaki i parasole, a także tawerny serwujące świeże owoce morza.

BALOS

Kolejne wspaniałe i wyjątkowe miejsce to laguna i plaża Balos, która nazywana jest europejskimi Karaibami położona na półwyspie Imeri Gramvoúsa, na zachód od kurortów Chania i Agia Marina. Jest to obszar chroniony, na którym znajdują się naturalne siedliska rzadkich gatunków fauny i flory. Plaża Balos i okalające ją wody laguny jest idealnym rozwiązaniem na wakacje w raju. Niezwykłe wrażenie wywiera na turystach kolor wody w lagunie, który nie jest jednolity, ale mieni się i zmienia, z turkusowego przechodząc w błękit i szafir, aż po szmaragd. W pobliżu plaży, na stromych klifach znajduje się XVI-wieczny wenecki fort, który również warto odwiedzić.

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria jest na wysokości 1200 m npm i znajduje się w prefekturze Chania, dzięki czemu zachęca odwiedzających do poznania jej krajobrazu o wyjątkowych walorach geologicznych. Położony jest w samym sercu jedynego parku narodowego na Krecie – Parku Narodowego Białych Gór Krety (Lefka Ori), znanego również jako Park Narodowy Samaria.

Jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Krecie. To najdłuższy w Europie wąwóz o długości 18 kilometrów prowadzi aż do nadmorskiego miasta Agia Roumeli położonego na przepięknych wybrzeżach Morza Śródziemnego. Wąwóz Samaria to raj pełny różnorodności biologicznej – jest domem dla 450 gatunków flory kreteńskiej, z czego 70 to gatunki endemiczne, co oznacza, że występują tylko w wąwozie.

LUTRO

Miasteczko Loutro i Zatoka Loutro znajdują się w regionie Sfakia na południu Krety. To magiczna miejscowość bez ruchu kołowego, bez zgiełku i szumu miasta. Można tutaj dotrzeć tylko drogą morską. To miejscowość portowa, z tawernami, kawiarniami czy sklepami. Zimą nie ma tu w zasadzie żywej duszy, bo większość mieszkańców wyjeżdża. Ci najtwardsi zostają. W sumie mieszka tu około 50-60 osób. Białe domki z niebieskimi okiennicami zlokalizowane tuż nad brzegiem morza oddają absolutnie grecki klimat.

W Loutro znajdziecie też plażę z krystalicznie czystą wodą. Jest ona co prawda wąska i kamienista, ale zejście do wody jest bardzo przyjemne. Jest to doskonałe miejsce do nic nie robienia, przeurocza mieścina gdzie można naprawdę odpocząć i złapać dystans do świata. Oprócz pływania popularne są spacery po wąwozach i górach z zapierającymi dech w piersiach widokami. Do atrakcji należą ruiny dawnej tureckiej twierdzy Kules czy Anopolis, stanowiące centrum lokalnej społeczności, dla której Lutro pełni funkcję portu. Zachowały się pozostałości budowli z czasów starożytnych i średniowiecza.

Preveli

Plaża Preveli znajduje się na południowym wybrzeżu Krety ok. 35 kilometrów od Rethymnon – żeby tam dotrzeć, trzeba przedostać się autostradą z północy na południe. Plaża znajduje się w chronionym obszarze naturalnym Preveli Dimon Foinika kai Lampis, przy ujściu rzeki i obok średniowiecznego klasztoru Preveli, kórego jedna część zamieniona została w muzeum. To kolejna (druga co do wielkości na Krecie) plaża, położona w środku gaju palmowego.

Największą atrakcją tego miejsca jest wpadająca do morza rzeka, znajdujące się w pobliżu jezioro, wąwóz i gaj palmowy ze ścieżką dla pieszych. Sama plaża jest częściowo żwirowa i częściowo piaszczysta. Woda czysta i przejrzysta. Dno płaskie i wygodne do kąpieli morskich.

Dojście od strony parkingu nie jest łatwe. Polecane osobom, które lubią wysiłek ponieważ trzeba zejść po stromym zboczu, a następnie wspiąć się z powrotem. Widoki i magia tego miejsca rekompensują jednak cały trud.

CHANIA

Chania to drugie co do wielkości miasto na Krecie. Do1971r była stolicą wyspy.

Miasto Chania słynie z weneckiego portu i starego miasta z krętymi alejkami wypełnionymi bugenwillą i jaśminem. Porównywana do Wenecji, z domieszką islamskich śladów, a dziś tętniąca europejskim, nowoczesnym życiem przyciąga tłumy turystów.

Miasto jest pełne autentycznego charakteru, z charakterystycznym meczetem, egipską latarnią morską i absolutnie wspaniałymi weneckimi stoczniami, które obecnie służą jako miejsca kulturalne.

Tętni życiem nocnym. Zaspokoi wszystkie gusta począwszy od eleganckich restauracji, kluby nocne po tradycyjne lokalne tawerny. Mnóstwo tu sklepów ze skórzaną galanterią, biżuterią, odzieżą czy rękodziełami lokalsów.

Obowiązkowo trzeba odwiedzić Agorę – tradycyjnie zadaszone targowisko – otwarte w 1913r. Wypełniona po brzegi w sklepy z lokalnymi produktami jak oliwki i sery, świeże mięso, produkty i świeżo złowione ryby, pamiątki czy zioła. Tuż obok Agory trafić można na Park miejski gdzie mieści się elegancki mały dworek, który służy jako kawiarnia. Towarzystwo białych pawi i kóz, sprawi, że samo wejście do parku będzie ciekawym przeżyciem dla dzieci. Jest także na zachód od portu otoczona mnóstwem tawern piękna plaża i przystań Kalo Chori.

Rethymno

Rethymno  – zwany klejnotem Krety. Trzecie co do wielkości miasto na Krecie, położonym na północy wyspy, między Chanią 58 km a Heraklionem 78 km.

 Jego lokalizacja czyni go miejscem wyjątkowym. W okolicy znajduje się skupisko wąwozów i jaskiń oraz piękna dolina z najwyższymi szczytami górskimi.  Jego symbolem jest potężna Forteca – najznakomitszy ślad weneckiego panowania na Krecie. Inne można znaleźć na terenie Starego Miasta i wzdłuż malowniczego portu. To wszystko sprawia, że wielu uznaje Rethymno za najbardziej urokliwe miejsce na wyspie.  

Miasto samo w sobie ma tyle uroku i magii, że samo chodzenie po wąskich uliczkach Rethymnonu daje wiele przyjemności. Tętni życiem w nocy. Kluby, restauracje, bary i tawerny rozsypane są nie tylko wzdłuż linii brzegowej. W dzień natomiast oferuje piaszczyste i szerokie plaże będące miejscem relaksu i odpoczynku.

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos to wysunięta na wschód prowincja Krety, położona nad malowniczą zatoką Mirabello.

Zachwyca scenerią i pięknem mariny „wewnętrznego portu”, pełna kawiarni i barów oraz wspaniałych tawern serwujących lokalne potrawy. Samo miasto ma również „jezioro”. Jezioro Voulismeni, które kiedyś było słodkowodnym akwenem. Pod koniec XIX wieku zostało połączone z morzem małym kanałem i tak naprawdę jest prawie całkowicie zamkniętą zatoką.

W pobliżu Agios Nikolaos jest kilka plaż do wyboru. Zaledwie kilometr na północ od miasta znajduje się plaża Ammoudi, miękka i piaszczysta, otoczona drzewami tamaryszku w chronionej zatoce. Największą jednak atrakcją, której nie można przegapić jest Spinalonga – wyspa trędowatych. Dostać się na nią można promem.

Agios Nikolaos jest mocnym kandydatem na doskonałą bazę wypadową, by odkrywać wschód Krety.

VAI

Znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety na półwyspie Sideros, kilometr od wioski o tej samej nazwie. Najbliższe większe miasto – Sitia. Największą atrakcją tego miejsca jest ogromny las palmowy, rosnący naturalnie aż do samej plaży. Z około 6000 drzew, ten cud natury znacznie zwiększa atrakcyjność tego miejsca i urok piaszczystej plaży, oferując cień i przyjemne miejsce do spacerów. Nagrodzona Błękitną Flagą za swoje niesamowite położenie i doskonały piasek. Oferuje wspaniałe miejsce do plażowania i kąpieli.